Kategoriat

huhtikuu 2026
ma ti ke to pe la su
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Hyvinvointivaltion murtumista

Hyvinvointivaltioin vaalijat

Suomen sosiaalifoorumissa sunnuntaina 21.4.2013 klo 11 – 13 luokassa 42

Hyvinvointivaltion murtumista

Kajanojan ja Aaltion kalvojen anti avautuu paremmin, jos kuuntelee samalla äänitystä.  Ensimmäinen reilu puoli tuntia on Kajanoja puhetta ja sen  jälkeen alkaa Aaltion.

Avaaa siis sekä äänite että power point

Äänite Kajanoja ja Aaltio

  • Jouko Kajanoja vastaa, pyöriikö hyvän kehä edelleen, tuottaako toimiva julkinen sektori lisää hyvää.       Hyvän kehän pysähdys
  • Suomen muuttuminen kaupungistuneeksi palkkatyöläisyhteiskunnaksi oli monimutkainen prosessi, jossa yhteiskunnalle siirtyi aiemman kylä- ja sukuyhteisön velvollisuudet; Kaiken toiminnan mittakaavat ovat kasvaneet ja siksi myös epäonnistumiset heijastuvat laajalle. Hyvinvointivaltiossa elämäntapa ja tuotanto vaativat sekä toimivan infrastruktuurin että hyvää koulutusta ja kattavaa sosiaaliturvaa. Syntyy monia ongelmia, jos hyvinvointivaltiossa ei ylläpidetä perusjärjestelmiä verotuksella.
  • Ollaan historiallisesti aivan uudenlaisten haasteiden edessä, taivastelee Päivi Uljas. Kansantulon huima kasvu antaisi mahdollisuudet järjestää kaikille hyvä elämä. Rikkaimman eliitin pyrkimys kääntää kansantulon ylijäämä (ikivanha ilmiö) omaan taskuunsa voi viedä yhteiskunnalta sen mahdollisuudet tuottaa näitä tarvittavia palveluja.
  • Kansainvälisissä vertailuissa suomalainen malli on osoittanut toimivuutensa, mutta kestääkö se?
  • Vai kannattaako sittenkin varautua pahimpaan, hankkia lehmä ja perunamaa?

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>